Tuşnad Cycling Team a luat startul în Turul Chinei II

Rutierii Tuşnad Cycling Team au luat startul în Turul Chinei II, o întrecere care urmează unui alt tur al aceleiași țări, de-abia încheiat. Formația harghiteană aliniată la startul cursei este alcătuită tot din Kvasina Matija, Cioban Sergiu, Lovassy Krisztián, Ternovsek Marcel, Braico Alexander, adică sportivii care tocmai au terminat cu câteva zile în urmă Turul Chinei.

Turul Chinei II a început acum 3 zile, în data de 16 septembrie, cu un prolog de 6,2 kilometri, câştigat de Stefan Schumacher, de la echipa Christina Watches (Danemarca), iar cel mai bine clasat dintre sportivii Tușnad a fost Matija Kvasina, pe locul al 11-lea. Ziua următoare a fost pauză, iar ieri, marți, s-a desfăşurat prima etapă, un circuit de 121,6 kilometri în orașul Huainan, câștigat de rusul Alexander Serebryakov (Team Type 1). Iarăși, cel mai bine clasat rutier al echipei Tușnad Cycling Team a fost croatul Kvasina, sosit pe locul 34. Un alt ciclist al echipei ciucane a reușit însă să realizeze o performanță notabilă. Este vorba despre Sergiu Cioban, care a câștigat tricoul rezervat celui mai bun cățărător, după ce a trecut primul în vârful singurei urcări a etapei și și-a adjudecat un sprint intermediar, totul în urma unei evadări în care au mai fost implicați alți 4 cicliști.