TX Active-Bianchi se urcă pe podium

Sportivii echipei de mountain bike TX Active-Bianchi au avut un weekend plin de acțiune, în urma căruia nu s-au întors cu mâna goală. Stephane Tempier a ocupat locul secund în prima etapă a Cupei Franței desfășurată duminică, 1 aprilie. Mergând pe o bicicletă Bianchi Methanol SL2, francezul a fost învins de nimeni altul decât Julien Absalon, legenda acestui sport.

Gerhard Kerschbaumer a avut și el o evoluție bună, obținând un loc 11 în clasamentul general al Marlene Sunshine Race, și implicit un loc 3 în categoria U23. Tony Longo s-a clasat pe locul 8, dar ambii sportivi susțin că evoluțiile lor au fost viciate de faptul că au concurat pe alte biciclete decât erau obișnuite. Bicicletele lor au fost furate în noaptea dinaintea cursei, iar echipa italiană nu a fost singura păgubită.