Acum citesti
Matja Kvasina preia conducerea în Turul României 2012

Cea de 5-a etapă a adus și prima schimbare substanțială în Turul României. Croatul Matja Kvasina (Tușnad Cycling Team) a preluat șefia clasamentului general după ce l-a distanțat pe Ioannis Tamouridis (SP Tablewere) și a câștigat etapa. Andrei Nechita a sosit pe locul secund și îți menține cea de-a doua poziție în ierarhia generală, fiind la la doar două secunde distanță de noul lider.

Foto: Marius Rusanovschi, Giant România

Etapa de astăzi trebuia să se desfășoare între Botoșani și Suceava, pe parcursul a 220 de kilometri, dar a fost scurtată la 159 și a pornit din Siret. Cu toate acestea, cele două cățărări, de la kilometrul 51, respectiv 79, Ciumarna și Sadova au scuturat bine plutonul astfel încât 25 de rutieri s-au desprins de pluton. Atacuril continuă mai departe și la sosire a ajuns un grup de 7 rutieri format din Matja Kvasina, Andrei Nechita, Denys Karnulin (Lampre-ISD), Heinrich Berger (CS Mazicon), Maksym Vasilyev (Lampre-ISD), Enrico Franzoi (Cycling Team Friuli) și Victor gonzales de la Parte (SP Tablewere). Între aceștia se și dispută sprintul final pe care și-l adjudecă croatul, urmat de Nechita și Karnulin. După ziua de astăzi, doar doi români au rămas între primele 10 locuri ale clasamentului general: Andrei Nechita, pe locul 2, și Valentin Pleșa (CS Otopeni) debutant în această competiție și în vârstă de doar 19 ani,

CLASAMENT ETAPA A V-A

1

KVASINA Matja Tusnad Cycling Team

03:48:56

00:00:00

2

NECHITA Andrei Romania

03:48:56

00:00:00

3

KARNULIN Denys ISD – Lampre

03:48:56

00:00:00

4

HENRICH Berger C.S. Mazicon

03:48:56

00:00:00

5

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

03:48:56

00:00:00

6

FRANZOI Enrico Cycling Team Friulli

03:48:56

00:00:00

7

GONZALES Victor SP Tableware

03:48:56

00:00:00

8

BRATASHCHUK Andrii Ukraine

03:49:22

00:00:26

9

ALEKSIEV Aleksandar Nessebar Shockblaze

03:49:31

00:00:35

10

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

03:49:31

00:00:35

11

LEONTENKO Iurii Ukraine

03:49:31

00:00:35

12

HEIDER Johannes Team UR-Krostitzer

03:49:31

00:00:35

13

POHL Fabian Team UR-Krostitzer

03:49:31

00:00:35

14

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

03:50:46

00:01:50

15

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

03:53:14

00:04:18

16

BRAICO Alexander Tusnad Cycling Team

03:53:26

00:04:30

17

TESLER Artem Ukraine

03:53:26

00:04:30

18

KULYK Andriy Ukraine

03:53:26

00:04:30

19

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

03:53:26

00:04:30

20

RUSNAC Maxim Moldova

03:53:26

00:04:30

21

GROSU Eduard Michael Romania

03:53:26

00:04:30

22

PAKHTUSOV Anatoliy ISD – Lampre

03:53:26

00:04:30

23

GERGANOV Balev Evgeni Tusnad Cycling Team

03:53:26

00:04:30

24

GRASHEV Martin Nessebar Shockblaze

03:53:26

00:04:30

25

ZARALIEV Stanislav Nessebar Shockblaze

03:53:26

00:04:30

26

GYUROV Spas Nessebar Shockblaze

03:53:39

00:04:43

27

RICCARDO Bolzan Cycling Team Friulli

03:53:39

00:04:43

28

BALINSKI Pavlin Hemus 1896 – Troyan

03:53:39

00:04:43

29

YODANOV Radostin Nessebar Shockblaze

03:53:39

00:04:43

30

SIMON Peter Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:53:48

00:04:52

31

TINTEA Nicolae C.S. Otopeni

03:53:54

00:04:58

32

FIERLA Ondrej Team Forman Cinelli

03:54:00

00:05:04

33

POPOV Dmytro Ukraine

04:02:48

00:13:52

34

VOLOVOD Dmytro ISD – Lampre

04:02:48

00:13:52

35

BAKUMENKO Vladyslav ISD – Lampre

04:02:48

00:13:52

36

SCHULZ Philip Team UR-Krostitzer

04:02:52

00:13:56

37

CATAVEI Alexandru Romania

04:02:52

00:13:56

38

FEDELE Manuel Hemus 1896 – Troyan

04:02:52

00:13:56

39

MARCO Fuzas Cycling Team Friulli

04:02:52

00:13:56

40

TANOVITCHI Nicolae Moldova

04:02:52

00:13:56

41

CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team

04:02:52

00:13:56

42

JOAQUIN Sobrino SP Tableware

04:02:52

00:13:56

43

KOZUSNIK Adam Team Forman Cinelli

04:02:52

00:13:56

44

SIPOS Zoltan Romania

04:02:52

00:13:56

45

NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team

04:02:52

00:13:56

46

STOENCHEV Valentin Nessebar Shockblaze

04:02:52

00:13:56

47

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

04:02:52

00:13:56

48

ARTEM Topchanyuk SP Tableware

04:02:52

00:13:56

49

TIEDTKE Alexander Team UR-Krostitzer

04:02:52

00:13:56

50

MARTYNENKO Oleksandr ISD – Lampre

04:02:52

00:13:56

51

GRAZIAN Christian Cycling Team Friulli

04:02:52

00:13:56

52

HUDECEK Petr Team Forman Cinelli

04:02:52

00:13:56

53

MATTIA Rossi Cycling Team Friulli

04:02:52

00:13:56

54

BERNARD Bedeguz Closte2-Carrera-Gi-Esse

04:02:52

00:13:56

55

SAVELIU Florin C.S. Mazicon

04:08:04

00:19:08

56

WOLTERS George C.S. Mazicon

04:08:10

00:19:14

57

BRAICOV Iulian Moldova

04:08:10

00:19:14

58

SEBESTYEN Szabolcs Romania

04:08:10

00:19:14

59

CHOLAKOV Stanimir Hemus 1896 – Troyan

04:08:10

00:19:14

60

COMAN Bogdan C.S. Otopeni

04:08:10

00:19:14

61

MAREK Miroslav Team Forman Cinelli

04:08:10

00:19:14

62

VASILEIOS Simantirakis SP Tableware

04:08:10

00:19:14

63

MOLNAR Istvan Closte2-Carrera-Gi-Esse

04:08:10

00:19:14

64

DIMITRIOS Polydoropoulos SP Tableware

04:08:10

00:19:14

65

TEREBESI Istvan C.S. Mazicon

04:08:10

00:19:14

66

HINKOV Minko Hemus 1896 – Troyan

04:08:10

00:19:14

67

LOVASSY Krisztian Tusnad Cycling Team

04:08:10

00:19:14

68

GAEBEL Stefan Team UR-Krostitzer

04:08:10

00:19:14

69

MATULA Lukas Team Forman Cinelli

04:08:10

00:19:14

70

RINKE Michael Team UR-Krostitzer

04:08:10

00:19:14

71

DANIELE Cazzola Cycling Team Friulli

04:08:10

00:19:14

DNF

SOLYMOSI Marton Closte2-Carrera-Gi-Esse

 

CLASAMENT GENERAL DUPĂ 5 ETAPE

Loc

Nume

Echipa

Timp

Diferenta

1

KVASINA Matja Tusnad Cycling Team

13:26:32

2

NECHITA Andrei Romania

13:26:34

0:00:02

3

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

13:26:51

0:00:19

4

DE LA PARTE Victor SP Tableware

13:26:59

0:00:27

5

FRANZOI Enrico Cycling Team Friulli

13:27:00

0:00:28

6

KARNULIN Denys ISD – Lampre

13:27:07

0:00:35

7

HENRICH Berger C.S. Mazicon

13:27:56

0:01:24

8

LEONTENKO Iurii Ukraine

13:28:26

0:01:54

9

HEIDER Johannes Team UR-Krostitzer

13:28:41

0:02:09

10

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

13:28:54

0:02:22

11

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

13:29:14

0:02:42

12

ALEKSIEV Aleksandar Nessebar Shockblaze

13:29:36

0:03:04

13

POHL Fabian Team UR-Krostitzer

13:29:41

0:03:09

14

BRATASHCHUK Andrii Ukraine

13:30:00

0:03:28

15

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

13:30:57

0:04:25

16

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

13:31:03

0:04:31

17

GRASHEV Martin Nessebar Shockblaze

13:31:29

0:04:57

18

ZARALIEV Stanislav Nessebar Shockblaze

13:31:30

0:04:58

19

KULYK Andriy Ukraine

13:31:36

0:05:04

20

PAKHTUSOV Anatoliy ISD – Lampre

13:31:38

0:05:06

21

BRAICO Alexander Tusnad Cycling Team

13:31:42

0:05:10

22

GERGANOV Balev Evgeni Tusnad Cycling Team

13:31:43

0:05:11

23

GYUROV Spas Nessebar Shockblaze

13:31:44

0:05:12

24

RUSNAC Maxim Moldova

13:31:51

0:05:19

25

TESLER Artem Ukraine

13:32:17

0:05:45

26

BALINSKI Pavlin Hemus 1896 – Troyan

13:32:31

0:05:59

27

SIMON Peter Closte2-Carrera-Gi-Esse

13:32:38

0:06:06

28

TINTEA Nicolae C.S. Otopeni

13:32:48

0:06:16

29

GROSU Eduard Michael Romania

13:33:02

0:06:30

30

RICCARDO Bolzan Cycling Team Friulli

13:33:40

0:07:08

31

FIERLA Ondrej Team Forman Cinelli

13:36:37

0:10:05

32

YODANOV Radostin Nessebar Shockblaze

13:37:14

0:10:42

33

SIPOS Zoltan Romania

13:40:52

0:14:20

34

CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team

13:40:54

0:14:22

35

MARTYNENKO Oleksandr ISD – Lampre

13:40:56

0:14:24

36

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

13:41:01

0:14:29

37

ARTEM Topchanyuk SP Tableware

13:41:31

0:14:59

38

GRAZIAN Christian Cycling Team Friulli

13:41:53

0:15:21

39

FEDELE Manuel Hemus 1896 – Troyan

13:42:00

0:15:28

40

KOZUSNIK Adam Team Forman Cinelli

13:42:42

0:16:10

41

VOLOVOD Dmytro ISD – Lampre

13:42:56

0:16:24

42

TIEDTKE Alexander Team UR-Krostitzer

13:43:15

0:16:43

43

JOAQUIN Sobrino SP Tableware

13:43:21

0:16:49

44

CATAVEI Alexandru Romania

13:43:21

0:16:49

45

BAKUMENKO Vladyslav ISD – Lampre

13:43:30

0:16:58

46

TANOVITCHI Nicolae Moldova

13:43:45

0:17:13

47

POPOV Dmytro Ukraine

13:43:53

0:17:21

48

MATTIA Rossi Cycling Team Friulli

13:44:42

0:18:10

49

SCHULZ Philip Team UR-Krostitzer

13:44:43

0:18:11

50

MARCO Fuzas Cycling Team Friulli

13:45:21

0:18:49

51

GAEBEL Stefan Team UR-Krostitzer

13:46:14

0:19:42

52

COMAN Bogdan C.S. Otopeni

13:46:41

0:20:09

53

NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team

13:47:01

0:20:29

54

SAVELIU Florin C.S. Mazicon

13:47:34

0:21:02

55

HUDECEK Petr Team Forman Cinelli

13:47:51

0:21:19

56

STOENCHEV Valentin Nessebar Shockblaze

13:47:59

0:21:27

57

VASILEIOS Simantirakis SP Tableware

13:49:53

0:23:21

58

WOLTERS George C.S. Mazicon

13:50:48

0:24:16

59

DANIELE Cazzola Cycling Team Friulli

13:50:58

0:24:26

60

DIMITRIOS Polydoropoulos SP Tableware

13:51:22

0:24:50

61

BERNARD Bedeguz Closte2-Carrera-Gi-Esse

13:52:28

0:25:56

62

MATULA Lukas Team Forman Cinelli

13:53:25

0:26:53

63

MOLNAR Istvan Closte2-Carrera-Gi-Esse

13:53:52

0:27:20

64

RINKE Michael Team UR-Krostitzer

13:54:06

0:27:34

65

BRAICOV Iulian Moldova

13:54:38

0:28:06

66

LOVASSY Krisztian Tusnad Cycling Team

13:56:04

0:29:32

67

MAREK Miroslav Team Forman Cinelli

13:58:17

0:31:45

68

CHOLAKOV Stanimir Hemus 1896 – Troyan

14:01:05

0:34:33

69

HINKOV Minko Hemus 1896 – Troyan

14:07:06

0:40:34

70

SEBESTYEN Szabolcs Romania

14:07:59

0:41:27

71

TEREBESI Istvan C.S. Mazicon

14:09:37

0:43:05

 

Clasament Individual pe Puncte – Tricoul Alb

1

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

2

NECHITA Andrei Romania

3

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

4

KULYK Andriy Ukraine

5

KVASINA Matja Tusnad Cycling Team

 

Clasamentul Cățărătorilor – Tricoul Verde

1

PAKHTUSOV Anatoliy ISD – Lampre

2

HEIDER Johannes Team UR-Krostitzer

3

DE LA PARTE GONZALES Victor SP Tableware

4

GERGANOV Balev Evgeni Tusnad Cycling Team

5

ARTEM Topchanyuk SP Tableware

 

Clasamentul Sprinterilor – Tricoul Roșu

1

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

2

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

3

CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team

4

GROSU Eduard Michael Romania

5

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

 

Cel mai bine clasat rutier român la general – Tricoul Albastru

1

NECHITA Andrei Romania

2

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

3

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

4

TINTEA Nicolae C.S. Otopeni

5

GROSU Eduard Michael Romania

 

Cel mai bine clasat rutier român U23 la general – Tricoul Tricolor

1

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

2

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

3

TINTEA Nicolae C.S. Otopeni

4

GROSU Eduard Michael Romania

5

SIPOS Zoltan Romania
Vezi Comentarii (0)

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata.

13 − three =