Acum citesti
Etapa a 3-a din Turul României 2012 nu aduce nicio schimbare în clasamentul general

Astăzi s-a disputat cea de-a 3-a etapă a Turul României, care a avut ca punct de plecare orașul Galași și s-a încheiat la Vaslui. În ciuda lungimii acestei etape, de 180 de kilometri, nu s-a produs nicio modificare a clasamentului general.

Etapa de azi a fost câștigată de Maksym Vasiliev (ISD-Lampre) care i-a devansat la sprint pe Enrico Franzoi (Cycling Team Friuli) și pe primul clasat la general, Ioannis Tamouridis (SP Tablewere). În ultimii 2 kilometri ai cursei s-a produs o căzătură, dar rutierii implicați nu au trebuit să își facă griji în privința timpului pierdut, ei fiind cotați cu timpul invingătorului. Totodată, etapa a 3-a a consemnat abandonul a 3 cicliști, toți români. Este vorba despre Adrian Nițu (CS Otopeni), Lazar Nandor (România) și Roland Schmit (CS Mazicon). Mai jos, rezultatele complete ale etapei, precum și purtătorii tricourilor distinctive.

REZULTATE ETAPA A 3-A

Loc

Nume

Echipa

Timp

1

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

03:51:59

2

FRANZOI Enrico Cycling Team Friulli

03:51:59

3

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

03:51:59

4

JOAQUIN Sobrino SP Tableware

03:51:59

5

KULYK Andriy Ukraine

03:51:59

6

NECHITA Andrei Romania

03:51:59

7

RICCARDO Bolzan Cycling Team Friulli

03:51:59

8

GROSU Eduard Michael Romania

03:51:59

9

MARCO Fuzas Cycling Team Friulli

03:51:59

10

BRAICO Alexander Tusnad Cycling Team

03:51:59

11

SIPOS Zoltan Romania

03:51:59

12

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

03:51:59

13

PAKHTUSOV Anatoliy ISD – Lampre

03:51:59

14

CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team

03:51:59

15

TESLER Artem Ukraine

03:51:59

16

MARTYNENKO Oleksandr ISD – Lampre

03:51:59

17

ALEKSIEV Aleksandar Nessebar Shockblaze

03:51:59

18

KVASINA Matja Tusnad Cycling Team

03:51:59

19

LOVASSY Krisztian Tusnad Cycling Team

03:51:59

20

COMAN Bogdan C.S. Otopeni

03:51:59

21

RUSNAC Maxim Moldova

03:51:59

22

ARTEM Topchanyuk SP Tableware

03:51:59

23

GERGANOV Balev Evgeni Tusnad Cycling Team

03:51:59

24

GRASHEV Martin Nessebar Shockblaze

03:51:59

25

TANOVITCHI Nicolae Moldova

03:51:59

26

DE LA PARTE GONZALES Victor SP Tableware

03:51:59

27

SOLYMOSI Marton Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:51:59

28

LEONTENKO Iurii Ukraine

03:51:59

29

KARNULIN Denys ISD – Lampre

03:51:59

30

GYUROV Spas Nessebar Shockblaze

03:51:59

31

CHOLAKOV Stanimir Hemus 1896 – Troyan

03:51:59

32

KOZUSNIK Adam Team Forman Cinelli

03:51:59

33

GRAZIAN Christian Cycling Team Friulli

03:51:59

34

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

03:51:59

35

HEIDER Johannes Team UR-Krostitzer – Univega

03:51:59

36

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

03:51:59

37

SIMON Peter Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:51:59

38

BRAICOV Iulian Moldova

03:51:59

39

HUDECEK Petr Team Forman Cinelli

03:51:59

40

ZARALIEV Stanislav Nessebar Shockblaze

03:51:59

41

TIEDTKE Alexander Team UR-Krostitzer – Univega

03:51:59

42

HENRICH Berger C.S. Mazicon

03:51:59

43

WEDERITS Adams Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:51:59

44

BRATASHCHUK Andrii Ukraine

03:51:59

45

POPOV Dmytro Ukraine

03:51:59

46

RINKE Michael Team UR-Krostitzer – Univega

03:51:59

47

GAC Mihail Moldova

03:51:59

48

BAKUMENKO Vladyslav ISD – Lampre

03:51:59

49

VRABII Andrei Moldova

03:52:59

50

SCHULZ Philip Team UR-Krostitzer – Univega

03:51:59

51

POHL Fabian Team UR-Krostitzer – Univega

03:51:59

52

TINTEA Nicolae C.S. Otopeni

03:51:59

53

DIMITRIOS Polydoropoulos SP Tableware

03:51:59

54

CATAVEI Alexandru Romania

03:51:59

55

TEREBESI Istvan C.S. Mazicon

03:51:59

56

YODANOV Radostin Nessebar Shockblaze

03:51:59

57

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

03:51:59

58

BALINSKI Pavlin Hemus 1896 – Troyan

03:51:59

59

MAREK Miroslav Team Forman Cinelli

03:51:59

60

VASILEIOS Simantirakis SP Tableware

03:51:59

61

VOLOVOD Dmytro ISD – Lampre

03:51:59

62

BERNARD Bedeguz Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:51:59

63

FIERLA Ondrej Team Forman Cinelli

03:51:59

64

HINKOV Minko Hemus 1896 – Troyan

03:51:59

65

MOLNAR Istvan Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:51:59

66

SAVELIU Florin C.S. Mazicon

03:51:59

67

DANIELE Cazzola Cycling Team Friulli

03:51:59

68

RADONICS Mate Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:51:59

69

MATULA Lukas Team Forman Cinelli

03:51:59

70

MATTIA Rossi Cycling Team Friulli

03:51:59

71

NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team

03:51:59

72

SEBESTYEN Szabolcs Romania

03:51:59

73

GAEBEL Stefan Team UR-Krostitzer – Univega

03:51:59

74

FEDELE Manuel Hemus 1896 – Troyan

03:51:59

75

WOLTERS George C.S. Mazicon

03:51:59

76

TOMAN Jiri Team Forman Cinelli

03:58:26

77

SERBANESCU Andrei C.S. Mazicon

04:03:06

78

STOENCHEV Valentin Nessebar Shockblaze

03:51:59

DNF

LAZAR Nandor Csaba Romania

DNF

SCHMIT Roland C.S. Mazicon

DNF

NITU Adrian C.S. Otopeni

 

PURTĂTORI TRICOURI DISTINCITVE

Clasament Individual la Puncte – Tricoul Alb

1

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

2

NECHITA Andrei Romania

3

KULYK Andriy Ukraine

4

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

5

JOAQUIN Sobrino SP Tableware

 

Clasamentul Sprinterilor – Tricoul Roșu

1

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

2

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

3

CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team

4

BERNARD Bedeguz Closte2-Carrera-Gi-Esse

5

MARTYNENKO Oleksandr ISD – Lampre

 

Clasamentul cățărătorilor

1 KVASINA Matja Tușnad Cycling Team

 

Cel mai bine clasat rutier român în clasamentul general – Tricoul Albastru

1

NECHITA Andrei Romania

2

SIPOS Zoltan Romania

3

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

4

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

5

SAVELIU Florin C.S. Mazicon

 

Cel mai bine clasat rutier român U23 în clasamentul general – Tricoul Tricolor

1

SIPOS Zoltan Romania

2

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

3

COMAN Bogdan C.S. Otopeni

4

CATAVEI Alexandru Romania

5

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

 

Vezi Comentarii (4)

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata.

seven − 6 =