Sergiu Cioban își adjudecă ediția din 2013 a Turului Dobrogei

Ieri s-a încheiat o nouă ediție a Turului Dobrogei, una dintre cele mai importante curse de șosea din România. După un debut puternic, Sergiu Cioban (Tușnad Cycling Team) a reușit să își treacă în cont și victoria finală în acest an, având un avans de 1:27 față de coechipierul său Ivan Stevic și de 2:08 față de Nicolae Tanovițchii, ocupanți celorlalte două trepte ale podiumului.

turul_dobrogei_2013

Rolul principal în această ediție a Turului l-a deținut echipa ciucană Tușnad Cycling Team, care nu doar că a câștigat prin Sergiu Cioban, ci a ocupat și următoarele 4 poziții ale clasamentului general, printre protagoniști numărându-se și Eduard Novak, actualul președinte al FRC.

În cursa juniorilor, tot un sportiv al echipei ciucane C.S. Intersport, Vlad Dobre, s-a impus, având un avans de 35 de secunde față de Cătălin Iorga (C.S. Bilal 2000 Constanța). Moldoveanul Andrei Covalciuc a completat podiumul acestei categorii de vârstă.