Cyprus Sunshine Cup

Între 25-28 februarie a avut loc prima competiția din seria Cyprus Sunshine Cup, care potrivit organizatorilor este una dintre cele mai longevive curse UCI de mtb din calendarul internațional. Afxentia Stage Race e compusă din patru zile de concurs, un contratimp în prima zi, două curse de tip point to point în etapele doi și trei, cu o cursă de xco în ultima zi. Având în vedere că Afxentia Stage Race e o cursă SHC(Hors Class), la start se adună cei mai buni sportivi specializați pe disciplina xco din lume. Afxentia_Stage4_Lythrodontas_XCO_ME_Fontana_by_KuestenbrueckCea de-a 20-a ediție a concursului a fost câștigată de către elvețianul Fabian Giger(Kross Racing) care s-a impus în clasamentul general după patru zile de concurs. Acesta a fost urmat de francezul Maxime Marotte, pe ultima treaptă a podiumului venind italianul de la Cannondale Factory Racing, Marco Aurelio Fontana. Unul dintre favoriții la câștigarea cursei, Florian Vogel care a și câștigat contratimpul din prima etapă, a fost nevoit să abandoneze după o căzătură destul de urâtă în cea de-a treia etapă. Florian s-a declarat dezamăgit, nu doar de căzătură dar și de faptul că în etapa cu numărul doi a făcut pana, iar echipa de asistență nu a avut o roată de schimb disponibilă pentru el. În Cipru au fost prezenți și sportivii din echipa Scott Geiger, Tudor Oprea și Logigan Lucian. Aceștia au obținut rezultate bune în cele patru zile de concurs, terminând la final pe poziția 48(Oprea) și 54(Logigan) în clasamentul general.Afxentia_Stage4_Lythrodontas_XCO_Ceremonies_overall_men_VanDerPoel_Marotte_Giger_Fontana_Wawak_by_KuestenbrueckLa fete concursul a fost câștigat de norvegiana Gunn-Rita Dahle de la Multivan Merida. În vârstă de 43 de ani ea a reușit să o devanseze pe sportiva din germania, Adelheid Morath care era cotată ca și favorită înaintea ultimei etape, având un avans de 2 minute și 55 de secunde. Cu toate astea, cursa dificilă de xco și tempo-ul sportivei de la Multivan Merida i-au dat bătăi de cap lui Adelheid încă din prima tură. Căzătura suferită în etapa cu numărul doi și-a pus amprenta asupra performanței sportivei din germania care a acuzat dureri în timpu cursei și care astfel a fost nevoită să cedeze prima poziție în clasamentul general. Cu toate astea, Adelheid care a terminat ultima zi pe poziția a 7-a s-a declarat mulțumită de prestația ei declarând că în condițiile date a scos tot ce s-a putut în ultima zi.Afxentia_Stage4_Lythrodontas_XCO_Ceremonies_overall_WE_Spitz_Morath_Dahle_Michiels_Anoshina_by_Kuestenbrueck