Acum citesti
Turul României 2012: Revanșa lui Tamouridis

Cea de-a 7-a etapă a Turului României i-a adus grecului Ioannis Tamouridis (SP-Tablewere) cea de-a doua victorie din această ediție. Elenul a reușit să se impună la finalul celor 156 de kilometri ai zilei, dar succesul său putea fi unul mai categoric dat fiind faptul că el s-a aflat în evadare mare parte din traseu.

Foto: Giant BUS, Marius Rusanovschi

Pe o vreme nehotărâtă, plutonul a pornit din Agnita și după 9 kilometri trece peste prima și singura cățărare a zilei. Urmează momentul în care se formează grupul de evadare care va anima etapa alcătuit din Tamouridis, Oleksandr Golovash (Ucraina), Riccardo Bolzan (Cycling Team Friulli), și Alexander Tiedtke (Team UR-Krostitzer-Univega). Cei 4 își măresc treptat avansul până la 2 minute și 45 de secunde. Văzându-și poziția amenințată, Andrei Nechita (România) împreună cu alți rutieri încep să conducă cursa de urmărire a evadaților. Și aproape reușesc să îi prindă, dar Tamouridis câștigă sprintul final cu un avans de 3 secunde față de urmăritorii săi. Pe pozițiile următoare s-au clasat Riccardo Bolzan și Oleksandr Goloshav. Așadar, tricoul galben rămâne pe umerii lui Matja Kvasina (Tușnad Cycling Team), iar Nechita își păstrează locul secund. Dealtfel, nu s-au produs mari schimbări în clasamentul general.

CLASAMENT ETAPA A 7-A

1

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

03:34:30

2

RICCARDO Bolzan Cycling Team Friulli

03:34:30

3

TIEDTKE Alexander Team UR-Krostitzer

03:34:30

4

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

03:34:30

5

MATTIA Rossi Cycling Team Friulli

03:34:33

6

JOAQUIN Sobrino SP Tableware

03:34:33

7

KULYK Andriy Ukraine

03:34:33

8

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

03:34:33

9

GROSU Eduard Michael Romania

03:34:33

10

VOLOVOD Dmytro ISD – Lampre

03:34:33

11

LOVASSY Krisztian Tusnad Cycling Team

03:34:33

12

FRANZOI Enrico Cycling Team Friulli

03:34:33

13

TANOVITCHI Nicolae Moldova

03:34:33

14

ALEKSIEV Aleksandar Nessebar Shockblaze

03:34:33

15

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

03:34:33

16

GRAZIAN Christian Cycling Team Friulli

03:34:33

17

FEDELE Manuel Hemus 1896 – Troyan

03:34:33

18

TESLER Artem Ukraine

03:34:33

19

LEONTENKO Iurii Ukraine

03:34:33

20

DANIELE Cazzola Cycling Team Friulli

03:34:33

21

SAVELIU Florin C.S. Mazicon

03:34:33

22

GERGANOV Balev Evgeni Tusnad Cycling Team

03:34:33

23

NECHITA Andrei Romania

03:34:33

24

MARCO Fuzas Cycling Team Friulli

03:34:33

25

RUSNAC Maxim Moldova

03:34:33

26

KVASINA Matja Tusnad Cycling Team

03:34:33

27

GYUROV Spas Nessebar Shockblaze

03:34:33

28

RINKE Michael Team UR-Krostitzer

03:34:33

29

MARTYNENKO Oleksandr ISD – Lampre

03:34:33

30

BRAICOV Iulian Moldova

03:34:33

31

CHOLAKOV Stanimir Hemus 1896 – Troyan

03:34:33

32

SIPOS Zoltan Romania

03:34:33

33

DIMITRIOS Polydoropoulos SP Tableware

03:34:33

34

COMAN Bogdan C.S. Otopeni

03:34:33

35

SIMON Peter Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:34:33

36

ZARALIEV Stanislav Nessebar Shockblaze

03:34:33

37

TINTEA Nicolae C.S. Otopeni

03:34:33

38

HUDECEK Petr Team Forman Cinelli

03:34:33

39

KARNULIN Denys ISD – Lampre

03:34:33

40

BRAICO Alexander Tusnad Cycling Team

03:34:33

41

PAKHTUSOV Anatoliy ISD – Lampre

03:34:33

42

BRATASHCHUK Andrii Ukraine

03:34:33

43

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

03:34:33

44

POPOV Dmytro Ukraine

03:34:33

45

MATULA Lukas Team Forman Cinelli

03:34:33

46

BALINSKI Pavlin Hemus 1896 – Troyan

03:34:33

47

HENRICH Berger C.S. Mazicon

03:34:33

48

MOLNAR Istvan Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:34:33

49

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

03:34:33

50

VASILEIOS Simantirakis SP Tableware

03:34:33

51

SCHULZ Philip Team UR-Krostitzer

03:34:33

52

GRASHEV Martin Nessebar Shockblaze

03:34:33

53

POHL Fabian Team UR-Krostitzer

03:34:33

54

DE LA PARTE Victor SP Tableware

03:34:33

55

TEREBESI Istvan C.S. Mazicon

03:34:33

56

WOLTERS George C.S. Mazicon

03:34:33

57

FIERLA Ondrej Team Forman Cinelli

03:34:33

58

GAEBEL Stefan Team UR-Krostitzer

03:34:33

59

CATAVEI Alexandru Romania

03:34:43

60

NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team

03:34:43

61

HINKOV Minko Hemus 1896 – Troyan

03:34:43

62

SEBESTYEN Szabolcs Romania

03:34:43

63

BAKUMENKO Vladyslav ISD – Lampre

03:34:43

64

STOENCHEV Valentin Nessebar Shockblaze

03:34:43

65

MAREK Miroslav Team Forman Cinelli

03:34:43

66

YODANOV Radostin Nessebar Shockblaze

03:34:43

67

HEIDER Johannes Team UR-Krostitzer

03:34:43

68

BERNARD Bedeguz Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:34:48

69

CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team

03:35:18

 

CLASAMENT GENERAL DUPĂ 7 ETAPE

1

KVASINA Matja Tusnad Cycling Team

2

NECHITA Andrei Romania

0:00:02

3

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

0:00:19

4

DE LA PARTE Victor SP Tableware

0:00:27

5

FRANZOI Enrico Cycling Team Friulli

0:00:28

6

KARNULIN Denys ISD – Lampre

0:00:35

7

HENRICH Berger C.S. Mazicon

0:01:24

8

LEONTENKO Iurii Ukraine

0:01:54

9

HEIDER Johannes Team UR-Krostitzer

0:02:19

10

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

0:02:42

11

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

0:02:45

12

ALEKSIEV Aleksandar Nessebar Shockblaze

0:03:04

13

POHL Fabian Team UR-Krostitzer

0:03:09

14

BRATASHCHUK Andrii Ukraine

0:03:28

15

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

0:04:12

16

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

0:04:28

17

KULYK Andriy Ukraine

0:04:54

18

GRASHEV Martin Nessebar Shockblaze

0:04:57

19

ZARALIEV Stanislav Nessebar Shockblaze

0:04:58

20

PAKHTUSOV Anatoliy ISD – Lampre

0:05:06

21

BRAICO Alexander Tusnad Cycling Team

0:05:10

22

GERGANOV Balev Evgeni Tusnad Cycling Team

0:05:11

23

GYUROV Spas Nessebar Shockblaze

0:05:12

24

RUSNAC Maxim Moldova

0:05:19

25

TESLER Artem Ukraine

0:05:45

26

BALINSKI Pavlin Hemus 1896 – Troyan

0:05:59

27

SIMON Peter Closte2-Carrera-Gi-Esse

0:06:06

28

TINTEA Nicolae C.S. Otopeni

0:06:16

29

GROSU Eduard Michael Romania

0:06:30

30

RICCARDO Bolzan Cycling Team Friulli

0:08:38

31

FIERLA Ondrej Team Forman Cinelli

0:10:05

32

YODANOV Radostin Nessebar Shockblaze

0:10:52

33

SIPOS Zoltan Romania

0:14:20

34

MARTYNENKO Oleksandr ISD – Lampre

0:14:24

35

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

0:14:29

36

GRAZIAN Christian Cycling Team Friulli

0:15:21

37

CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team

0:15:24

38

FEDELE Manuel Hemus 1896 – Troyan

0:15:28

39

VOLOVOD Dmytro ISD – Lampre

0:16:24

40

TIEDTKE Alexander Team UR-Krostitzer

0:16:36

41

JOAQUIN Sobrino SP Tableware

0:16:43

42

CATAVEI Alexandru Romania

0:16:59

43

BAKUMENKO Vladyslav ISD – Lampre

0:17:08

44

TANOVITCHI Nicolae Moldova

0:17:13

45

POPOV Dmytro Ukraine

0:17:21

46

SCHULZ Philip Team UR-Krostitzer

0:18:11

47

MATTIA Rossi Cycling Team Friulli

0:18:25

48

MARCO Fuzas Cycling Team Friulli

0:18:49

49

COMAN Bogdan C.S. Otopeni

0:20:09

50

NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team

0:20:39

51

SAVELIU Florin C.S. Mazicon

0:21:02

52

HUDECEK Petr Team Forman Cinelli

0:21:19

53

STOENCHEV Valentin Nessebar Shockblaze

0:21:37

54

GAEBEL Stefan Team UR-Krostitzer

0:22:52

55

VASILEIOS Simantirakis SP Tableware

0:23:21

56

WOLTERS George C.S. Mazicon

0:24:16

57

DIMITRIOS Polydoropoulos SP Tableware

0:24:50

58

DANIELE Cazzola Cycling Team Friulli

0:25:09

59

BERNARD Bedeguz Closte2-Carrera-Gi-Esse

0:26:11

60

MATULA Lukas Team Forman Cinelli

0:26:53

61

MOLNAR Istvan Closte2-Carrera-Gi-Esse

0:27:20

62

RINKE Michael Team UR-Krostitzer

0:27:34

63

BRAICOV Iulian Moldova

0:28:06

64

LOVASSY Krisztian Tusnad Cycling Team

0:29:28

65

CHOLAKOV Stanimir Hemus 1896 – Troyan

0:34:33

66

MAREK Miroslav Team Forman Cinelli

0:35:05

67

HINKOV Minko Hemus 1896 – Troyan

0:40:44

68

SEBESTYEN Szabolcs Romania

0:41:54

69

TEREBESI Istvan C.S. Mazicon

0:43:05

 

CLASAMENT GENERAL PE ECHIPE

ISD – Lampre

2.15:20:37

Ukraine

2.15:22:02

C.S. Otopeni

2.15:23:47

Tusnad Cycling Team

2.15:24:40

Nessebar Shockblaze

2.15:25:23

Team UR-Krostitzer – Univega

2.15:33:17

Romania

2.15:33:45

SP Tableware

2.15:34:19

Cycling Team Friulli

2.15:37:22

Team Forman Cinelli

2.15:57:29

C.S. Mazicon

2.15:59:59

Moldova

2.16:00:21

Closte2-Carrera-Gi-Esse

2.16:06:26

Hemus 1896 – Troyan

2.16:10:23

 

Clasament Individual la Puncte – Tricoul Alb

1

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

2

KULYK Andriy Ukraine

3

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

4

NECHITA Andrei Romania

5

JOAQUIN Sobrino SP Tableware

 

Clasamentul Cățărătorilor – Tricoul Verde

1

PAKHTUSOV Anatoliy ISD – Lampre

2

HEIDER Johannes Team UR-Krostitzer

3

DE LA PARTE GONZALES Victor SP Tableware

4

GERGANOV Balev Evgeni Tusnad Cycling Team

5

POPOV Dmytro Ukraine

 

Clasamentul Sprinterilor – Tricoul Roșu

1

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

2

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

3

POPOV Dmytro Ukraine

4

MOLNAR Istvan Closte2-Carrera

5

RICCARDO Bolzan Cycling Team Friulli

 

Vezi Comentarii (0)

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata.

ten − nine =