Acum citesti
Andrei Nechita se menține în spatele lui Ioannis Tamouridis la general

Astăzi s-a consumat prima zi a Turului României 2012. Competiția a început la ora 9.00 dimineața cu un prolog de 8 kilometri de-a lungul stațiunii Mamaia. Vântul a bătut moderat, exact cât să îi pună în dificultate pe rutieri.

Cel mai bun timp a fost stabilit de Ioannis Tamouridis (SP-Tablewere) care a încheiat traseul în 10 minute și 8 secunde, urmat de Andrei Nechita (România) la 5 secunde. Croatul Matja Kvasina (Tușnad Cycling Team) a stabilit al 3-lea cel mai bun timp al zilei, terminând cu 2 secunde în spatele lui Nechita. Etapa nu a fost lipsită de incidente organizatorice, câțiva șoferi reușind să le demonstreze cicliștilor că ei le pot tăia calea și că pot intra pe traseul de concurs dacă își doresc cu adevărat. De fapt, Bogdan Coman (C.S. Otopeni) chiar apierdut secunde prețioase după ce a fost nevoit să frâneze din cauza unui individ descris mai sus. Totuși, întreaga atenție era îndreptată spre cea de-a doua etapă a zilei.

Prima etapă în linie a acestui Tur a plecat din Hârșova, după ce caravana Turului a parcurs cu automobilele distanța dintre Constanța și respectiva localitate, drumul fiind într-o stare precară pe alocuri, lucru total nepotrivit pentru o cursă de șosea. Cei 142 de kilometri ai etapei i-au dus pe sportivi până la Galați unde s-a impus, la sprint, Kulyk Andriy (Ucraina). Prima parte a clasamentului general a rămas practic neschimbată, 2 români, Andrei Nechita și Zoltan Sipos, fiind plasați între primele 5 locuri la general. Mai jos sunt clasamentele prologului și a etapei de fond, precum și clasamentul general după acestea două. Pentru poze din Turul României, accesează pagina de Facebook a FreeRider.ro.

PROLOG

Loc

Nume

Echipa

Timp

1

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

00:10:08

2

NECHITA Andrei Romania

00:10:13

3

KVASINA Matja Tusnad Cycling Team

00:10:15

4

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

00:10:18

5

GROSU Eduard Michael Romania

00:10:28

6

SIPOS Zoltan Romania

00:10:29

7

CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team

00:10:31

8

DE LA PARTE GONZALES Victor SP Tableware

00:10:32

9

GRASHEV Martin Nessebar Shockblaze

00:10:32

10

GAEBEL Stefan Team UR-Krostitzer – Univega

00:10:33

11

ZARALIEV Stanislav Nessebar Shockblaze

00:10:33

12

GYUROV Spas Nessebar Shockblaze

00:10:34

13

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

00:10:37

14

MARTYNENKO Oleksandr ISD – Lampre

00:10:37

15

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

00:10:38

16

FRANZOI Enrico Cycling Team Friulli

00:10:39

17

SAVELIU Florin C.S. Mazicon

00:10:40

18

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

00:10:40

19

PAKHTUSOV Anatoliy ISD – Lampre

00:10:41

20

KARNULIN Denys ISD – Lampre

00:10:44

21

BRAICO Alexander Tusnad Cycling Team

00:10:45

22

GERGANOV Balev Evgeni Tusnad Cycling Team

00:10:46

23

GRAZIAN Christian Cycling Team Friulli

00:10:49

24

RUSNAC Maxim Moldova

00:10:54

25

POHL Fabian Team UR-Krostitzer – Univega

00:10:57

26

ALEKSIEV Aleksandar Nessebar Shockblaze

00:10:57

27

KULYK Andriy Ukraine

00:10:59

28

COMAN Bogdan C.S. Otopeni

00:11:00

29

TEREBESI Istvan C.S. Mazicon

00:11:01

30

LOVASSY Krisztian Tusnad Cycling Team

00:11:06

31

DIMITRIOS Polydoropoulos SP Tableware

00:11:07

32

ARTEM Topchanyuk SP Tableware

00:11:08

33

TIEDTKE Alexander Team UR-Krostitzer – Univega

00:11:10

34

VOLOVOD Dmytro ISD – Lampre

00:11:12

35

VASILEIOS Simantirakis SP Tableware

00:11:15

36

CATAVEI Alexandru Romania

00:11:16

37

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

00:11:16

38

SIMON Peter Closte2-Carrera-Gi-Esse

00:11:19

39

TESLER Artem Ukraine

00:11:20

40

MATTIA Rossi Cycling Team Friulli

00:11:20

41

BALINSKI Pavlin Hemus 1896 – Troyan

00:11:21

42

RICCARDO Bolzan Cycling Team Friulli

00:11:22

43

TINTEA Nicolae C.S. Otopeni

00:11:23

44

LEONTENKO Iurii Ukraine

00:11:24

45

BRATASHCHUK Andrii Ukraine

00:11:25

46

SCHULZ Philip Team UR-Krostitzer – Univega

00:11:29

47

BAKUMENKO Vladyslav ISD – Lampre

00:11:29

48

HENRICH Berger C.S. Mazicon

00:11:29

49

YODANOV Radostin Nessebar Shockblaze

00:11:35

50

FEDELE Manuel Hemus 1896 – Troyan

00:11:37

51

DANIELE Cazzola Cycling Team Friulli

00:11:38

52

JOAQUIN Sobrino SP Tableware

00:11:39

53

HEIDER Johannes Team UR-Krostitzer – Univega

00:11:39

54

HINKOV Minko Hemus 1896 – Troyan

00:11:40

55

FIERLA Ondrej Team Forman Cinelli

00:11:41

56

CHOLAKOV Stanimir Hemus 1896 – Troyan

00:11:41

57

POPOV Dmytro Ukraine

00:11:52

58

NITU Adrian C.S. Otopeni

00:11:53

59

LAZAR Nandor Csaba Romania

00:11:56

60

NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team

00:11:57

61

TANOVITCHI Nicolae Moldova

00:11:57

62

MARCO Fuzas Cycling Team Friulli

00:11:59

63

HUDECEK Petr Team Forman Cinelli

00:12:03

64

SOLYMOSI Marton Closte2-Carrera-Gi-Esse

00:12:04

65

WEDERITS Adams Closte2-Carrera-Gi-Esse

00:12:05

66

GAC Mihail Moldova

00:12:05

67

STOENCHEV Valentin Nessebar Shockblaze

00:12:06

68

BERNARD Bedeguz Closte2-Carrera-Gi-Esse

00:12:06

69

WOLTERS George C.S. Mazicon

00:12:08

70

RINKE Michael Team UR-Krostitzer – Univega

00:12:14

71

SCHMIT Roland C.S. Mazicon

00:12:15

72

SEBESTYEN Szabolcs Romania

00:12:15

73

MOLNAR Istvan Closte2-Carrera-Gi-Esse

00:12:17

74

BRAICOV Iulian Moldova

00:12:17

75

RADONICS Mate Closte2-Carrera-Gi-Esse

00:12:17

76

KABALOV Aleksander Hemus 1896 – Troyan

00:12:18

77

KOZUSNIK Adam Team Forman Cinelli

00:12:19

78

SERBANESCU Andrei C.S. Mazicon

00:12:22

79

MATULA Lukas Team Forman Cinelli

00:12:22

80

VRABII Andrei Moldova

00:12:26

81

MAREK Miroslav Team Forman Cinelli

00:12:41

82

TOMAN Jiri Team Forman Cinelli

00:13:04

 

CLASAMENT ETAPA I

Loc

Nume

Echipa

Timp

1

KULYK Andriy Ukraine

02:59:04

2

JOAQUIN Sobrino SP Tableware

02:59:04

3

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

02:59:04

4

MARCO Fuzas Cycling Team Friulli

02:59:04

5

RICCARDO Bolzan Cycling Team Friulli

02:59:04

6

NECHITA Andrei Romania

02:59:04

7

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

02:59:04

8

BRAICO Alexander Tusnad Cycling Team

02:59:04

9

FEDELE Manuel Hemus 1896 – Troyan

02:59:04

10

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

02:59:04

11

TESLER Artem Ukraine

02:59:04

12

SOLYMOSI Marton Closte2-Carrera-Gi-Esse

02:59:04

13

TANOVITCHI Nicolae Moldova

02:59:04

14

GYUROV Spas Nessebar Shockblaze

02:59:04

15

COMAN Bogdan C.S. Otopeni

02:59:04

16

MATULA Lukas Team Forman Cinelli

02:59:04

17

MARTYNENKO Oleksandr ISD – Lampre

02:59:04

18

TINTEA Nicolae C.S. Otopeni

02:59:04

19

CHOLAKOV Stanimir Hemus 1896 – Troyan

02:59:04

20

STOENCHEV Valentin Nessebar Shockblaze

02:59:04

21

MATTIA Rossi Cycling Team Friulli

02:59:04

22

RUSNAC Maxim Moldova

02:59:04

23

SAVELIU Florin C.S. Mazicon

02:59:04

24

CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team

02:59:04

25

KOZUSNIK Adam Team Forman Cinelli

02:59:04

26

GAEBEL Stefan Team UR-Krostitzer – Univega

02:59:04

27

HEIDER Johannes Team UR-Krostitzer – Univega

02:59:04

28

GERGANOV Balev Evgeni Tusnad Cycling Team

02:59:04

29

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

02:59:04

30

KVASINA Matja Tusnad Cycling Team

02:59:04

31

POPOV Dmytro Ukraine

02:59:04

32

HENRICH Berger C.S. Mazicon

02:59:04

33

LEONTENKO Iurii Ukraine

02:59:04

34

SIPOS Zoltan Romania

02:59:04

35

GAC Mihail Moldova

02:59:04

36

DE LA PARTE GONZALES Victor SP Tableware

02:59:04

37

BALINSKI Pavlin Hemus 1896 – Troyan

02:59:04

38

VASILEIOS Simantirakis SP Tableware

02:59:04

39

BRATASHCHUK Andrii Ukraine

02:59:04

40

PAKHTUSOV Anatoliy ISD – Lampre

02:59:04

41

GRASHEV Martin Nessebar Shockblaze

02:59:04

42

CATAVEI Alexandru Romania

02:59:04

43

KARNULIN Denys ISD – Lampre

02:59:04

44

ZARALIEV Stanislav Nessebar Shockblaze

02:59:04

45

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

02:59:04

46

FRANZOI Enrico Cycling Team Friulli

02:59:04

47

SIMON Peter Closte2-Carrera-Gi-Esse

02:59:04

48

TIEDTKE Alexander Team UR-Krostitzer – Univega

02:59:04

49

ARTEM Topchanyuk SP Tableware

02:59:04

50

POHL Fabian Team UR-Krostitzer – Univega

02:59:04

51

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

02:59:04

52

BAKUMENKO Vladyslav ISD – Lampre

02:59:04

53

VOLOVOD Dmytro ISD – Lampre

02:59:04

54

GRAZIAN Christian Cycling Team Friulli

02:59:04

55

DANIELE Cazzola Cycling Team Friulli

02:59:44

56

WOLTERS George C.S. Mazicon

03:00:21

57

SCHULZ Philip Team UR-Krostitzer – Univega

03:00:30

58

DIMITRIOS Polydoropoulos SP Tableware

03:00:41

59

GROSU Eduard Michael Romania

03:00:41

60

NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team

03:00:41

61

SEBESTYEN Szabolcs Romania

03:00:41

62

FIERLA Ondrej Team Forman Cinelli

03:00:41

63

WEDERITS Adams Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:00:41

64

ALEKSIEV Aleksandar Nessebar Shockblaze

03:00:41

65

LOVASSY Krisztian Tusnad Cycling Team

03:02:55

66

TEREBESI Istvan C.S. Mazicon

03:03:33

67

BRAICOV Iulian Moldova

03:03:33

68

MAREK Miroslav Team Forman Cinelli

03:03:33

69

NITU Adrian C.S. Otopeni

03:03:33

70

YODANOV Radostin Nessebar Shockblaze

03:03:33

71

MOLNAR Istvan Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:03:33

72

BERNARD Bedeguz Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:03:33

73

HUDECEK Petr Team Forman Cinelli

03:03:33

74

RADONICS Mate Closte2-Carrera-Gi-Esse

03:03:33

75

RINKE Michael Team UR-Krostitzer – Univega

03:03:33

76

SERBANESCU Andrei C.S. Mazicon

03:05:06

77

HINKOV Minko Hemus 1896 – Troyan

03:05:06

78

TOMAN Jiri Team Forman Cinelli

03:07:04

79

LAZAR Nandor Csaba Romania

03:07:25

80

VRABII Andrei Moldova

03:10:00

81

SCHMIT Roland C.S. Mazicon

03:13:40

DNF

KABALOV Aleksander Hemus 1896 – Troyan

 

CLASAMENT GENERAL DUPĂ DOUĂ ETAPE

Loc

Nume

Echipa

Timp

1

TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware

3:09:08

2

NECHITA Andrei Romania

3:09:17

3

KVASINA Matja Tusnad Cycling Team

3:09:19

4

GOLOVASH Oleksandr Ukraine

3:09:22

5

SIPOS Zoltan Romania

3:09:33

6

CIOBAN Sergiu Tusnad Cycling Team

3:09:35

7

GONZALES Victor SP Tableware

3:09:36

8

GRASHEV Martin Nessebar Shockblaze

3:09:36

9

GAEBEL Stefan Team UR-Krostitzer – Univega

3:09:37

10

ZARALIEV Stanislav Nessebar Shockblaze

3:09:37

11

GYUROV Spas Nessebar Shockblaze

3:09:38

12

PLESEA Valentin C.S. Otopeni

3:09:41

13

MARTYNENKO Oleksandr ISD – Lampre

3:09:41

14

CIOCAN Alexandru C.S. Otopeni

3:09:42

15

FRANZOI Enrico Cycling Team Friulli

3:09:43

16

SAVELIU Florin C.S. Mazicon

3:09:44

17

VASILYEV Maksym ISD – Lampre

3:09:44

18

PAKHTUSOV Anatoliy ISD – Lampre

3:09:45

19

KARNULIN Denys ISD – Lampre

3:09:48

20

BRAICO Alexander Tusnad Cycling Team

3:09:49

21

GERGANOV Balev Evgeni Tusnad Cycling Team

3:09:50

22

GRAZIAN Christian Cycling Team Friulli

3:09:53

23

KULYK Andriy Ukraine

3:09:53

24

RUSNAC Maxim Moldova

3:09:58

25

POHL Fabian Team UR-Krostitzer – Univega

3:10:01

26

COMAN Bogdan C.S. Otopeni

3:10:04

27

ARTEM Topchanyuk SP Tableware

3:10:12

28

TIEDTKE Alexander Team UR-Krostitzer – Univega

3:10:14

29

VOLOVOD Dmytro ISD – Lampre

3:10:16

30

VASILEIOS Simantirakis SP Tableware

3:10:19

31

CATAVEI Alexandru Romania

3:10:20

32

STANCU Alexandru C.S. Otopeni

3:10:20

33

SIMON Peter Closte2-Carrera-Gi-Esse

3:10:23

34

TESLER Artem Ukraine

3:10:24

35

MATTIA Rossi Cycling Team Friulli

3:10:24

36

BALINSKI Pavlin Hemus 1896 – Troyan

3:10:25

37

RICCARDO Bolzan Cycling Team Friulli

3:10:26

38

TINTEA Nicolae C.S. Otopeni

3:10:27

39

LEONTENKO Iurii Ukraine

3:10:28

40

BRATASHCHUK Andrii Ukraine

3:10:29

41

BAKUMENKO Vladyslav ISD – Lampre

3:10:33

42

HENRICH Berger C.S. Mazicon

3:10:33

43

JOAQUIN Sobrino SP Tableware

3:10:37

44

FEDELE Manuel Hemus 1896 – Troyan

3:10:41

45

HEIDER Johannes Team UR-Krostitzer – Univega

3:10:43

46

CHOLAKOV Stanimir Hemus 1896 – Troyan

3:10:45

47

POPOV Dmytro Ukraine

3:10:56

48

TANOVITCHI Nicolae Moldova

3:11:01

49

MARCO Fuzas Cycling Team Friulli

3:11:03

50

SOLYMOSI Marton Closte2-Carrera-Gi-Esse

3:11:08

51

GAC Mihail Moldova

3:11:09

52

GROSU Eduard Michael Romania

3:11:09

53

STOENCHEV Valentin Nessebar Shockblaze

3:11:10

54

DANIELE Cazzola Cycling Team Friulli

3:11:22

55

KOZUSNIK Adam Team Forman Cinelli

3:11:23

56

MATULA Lukas Team Forman Cinelli

3:11:26

57

ALEKSIEV Aleksandar Nessebar Shockblaze

3:11:38

58

DIMITRIOS Polydoropoulos SP Tableware

3:11:48

59

SCHULZ Philip Team UR-Krostitzer – Univega

3:11:59

60

FIERLA Ondrej Team Forman Cinelli

3:12:22

61

WOLTERS George C.S. Mazicon

3:12:29

62

NOVAK Carol Eduard Tusnad Cycling Team

3:12:38

63

WEDERITS Adams Closte2-Carrera-Gi-Esse

3:12:46

64

SEBESTYEN Szabolcs Romania

3:12:56

65

LOVASSY Krisztian Tusnad Cycling Team

3:14:01

66

TEREBESI Istvan C.S. Mazicon

3:14:34

67

YODANOV Radostin Nessebar Shockblaze

3:15:08

68

NITU Adrian C.S. Otopeni

3:15:26

69

HUDECEK Petr Team Forman Cinelli

3:15:36

70

BERNARD Bedeguz Closte2-Carrera-Gi-Esse

3:15:39

71

RINKE Michael Team UR-Krostitzer – Univega

3:15:47

72

MOLNAR Istvan Closte2-Carrera-Gi-Esse

3:15:50

73

BRAICOV Iulian Moldova

3:15:50

74

RADONICS Mate Closte2-Carrera-Gi-Esse

3:15:50

75

MAREK Miroslav Team Forman Cinelli

3:16:14

76

HINKOV Minko Hemus 1896 – Troyan

3:16:46

77

SERBANESCU Andrei C.S. Mazicon

3:17:28

78

LAZAR Nandor Csaba Romania

3:19:21

79

TOMAN Jiri Team Forman Cinelli

3:20:08

80

VRABII Andrei Moldova

3:22:26

81

SCHMIT Roland C.S. Mazicon

3:25:55

 

Vezi Comentarii (0)

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata.

five + 18 =