Prima zi din Turul Alexandru cel Mare

Turul Alexandru cel Mare a debutat vineri, 18 martie, cu o etapa de contratimp individual desfasurata pe faleza Salonicului, startul dandu-se din apropierea Turnului Alb, un simbol al acestui oras. Un vant capricios, care nu a contenit sa isi schimbe directia, a influentat puternic clasamentul general la Elite, acolo unde cel mai bine clasat roman este Marius Petrache, castigatorul editiei din 2015 a acestui tur. Urmatorul roman in clasamentul general provizoriu este Emil Dima, locul 28, (13 la U23), Valentin Plesea fiind clasat pe locul 33. Ionut Sdraila si Andrei Barbu sunt clasati pe locurile 53 si respectiv 58, iar juniroul Valentin Moroie pe locul 110. Cei 140 de sportivi vor avea maine de infruntat o etapa de aproximativ 130 de kilometri, din care ultimii 35 reprezinta o urcare constanta.

IMG_3174
La Amatori, Giorgios Georgiadis (Steaua Bucurestie) a castigat categoria 50+, cu al cincilea timp in clasamentul general, Roxana Radu (Daimon Women Cycling Team) s-a clasat pe locul III la feminin open, iar Marc Sandu (Focus Freerider) a terminat al patrulea la 30+. Cristian Smochina, a ocupat locul 20 la aceeasi categorie.