Nino câștigă în fața lui Vogel

În weekend la Gränichen a avut loc o nouă etapă din Swiss Bike Cup, etapă la care am putut urmări o nouă victoria a lui Nino Schurter la masculin, în timp ce la feminin Jolanda Neff și-a adjudecat victoria. Un element foarte interesant l-a reprezentat vremea, ploaia căzută a transformat traseul într-o mocirlă și implicit cursa băieților a devenit o bătălie în noroi. Nino a reușit să se desprindă în turul doi de Florian Vogel care s-a ținut bine până la final, terminând cursa cu o întârziere de 12 secunde pe locul doi. Pe trei a terminat Reto Indergand a cărui poziție pe podium a fost amenințată până la final de Matthias Stirnemann.Schurter_Vogel_SBC16_Graenichen_men_by-Goller-48-800x445

La feminin întrecerea pentru victorie nu a fost la fel de palpitantă având în vedere că tânăra Jolanda Neff și-a asigurat prima poziție cu un ecart de peste 2 minute în fața Lindei Indergand. Pe trei a venit sportiva Multivan Merida, Gunn-Rita Dahle. Pe patru a ajuns Sina Frei, campiona europeană la categoria U-23. Pe cinci a venit Elisabeth Brandau în timp ce sportiva veterană din Germania, Sabine Spitz a trecut linia de finiș pe poziția a șasea. La categoria U-23, tânărul Andri Frischknecht a câștigat competiția cu un avans de peste 1 minut în fața principalilor urmăritori.SBC16_Graenichen_women_by Goller - 059 Schurter_Vogel_handshake_SBC16_Graenichen_men_by Goller - 03