Julien Absalon: învingător la Houffalize

Cursa legendară de la Houffalize, Belgia a fost câștigată duminică de către Julien Absalon, care și-a adjudecat astfel a 18a victorie într-o etapă de campionat mondial.

A fost urmat la scurtă distanță de către Nino Schurter (Scott), Marco Aurelio Fontana (Cannondale), Burry Stander (Specialized) și Manuel Fumic (Cannondale). Nino Schurter se află pe moment în fruntea clasamentului, după două curse. Următoarea etapă va avea loc pe 13 Mai în Nove Mesto, Republica Cehă.

Sram a fost reprezentat de toți cei clasați pe primele 5 poziții, bicicletele lor fiind dotate cu sisteme de transmisie Sram XX, frâne Sram XX World Cup și furci Rock Shox SID XX.

via SRAM

Dragos Mitroi

Inițiatorul proiectului FreeRider.ro, are la activ peste 250 de biciclete testate și evaluate în mod obiectiv. Pedalează din 1998 pe mountainbike și din 2009, aproape zilnic, pe site-ul de față.

Share
Published by
Dragos Mitroi

Stiri Recente

Jagwire lansează noile discuri Pro LR3 și plăcuțele Elite, cu accent pe gestionarea căldurii

Jagwire își extinde gama de produse dedicate frânării prin introducerea discului Pro LR3 și a…

2 zile in urma

Campionatul Național de Downhill Cheile Grădiștei 2026: informații importante

Nu mai este mult până la Campionatul Național de Downhill, care va avea loc anul…

5 zile in urma

Andorra Epic 2026 – patru zile de mtb pe unele dintre cele mai spectaculoase trasee din Pirinei

Dacă există un concurs care îmbină perfect mountain bike-ul tehnic, peisajele alpine și organizarea impecabilă…

6 zile in urma