Categorii: CursiereNoutati

Zero.6, ediție aniversară cu cadru de 680 g de la Wilier Triestina

Ce alt mod mai bun de a sărbători 110 ani de existență decât prin a reduce greutatea cadrului tău cel mai ușor, Zero.7, cu 100 g, rezultând Zero.6 Limited Edition, un cadru cu adevărat ușor.

Wilier și-au început activitatea în 1906 și au avut de-a lungul anilor momente mai bune și mai proaste, dar acum sunt una dintre cele mai renumite mărci de biciclete de top, folosite de echipa pro United Healthcare, iar Alessandro Ballan a câștigat pe un Wilier Triestina Campionatele Mondiale în 2008.

Pentru noul cadru, ei au colaborat cu Mitsubishi și au folosit o nouă fibră de carbon, ”DIALED”, precum și un nou proces de producție, forma cadrului fiind identică celei ale modelului Zero.7 de anul trecut. Doar că are acum 100 g mai puțin, adică o reducere de 15 procente!

Bicicleta vine în culoarea negru mat cu accente de cupru, una dintre culorile tradiționale ale companiei, având imprimate și logo-uri aniversare dar păstrând un design simplu.

Vor fi disponibile doar 200 de bucăți Limited Edition, care vor fi disponibile cu trei echipări: Campagnolo Super Record, Shimano Dura Ace Di2 sau SRAM RED eTap, mărimile fiind XS, S, M și L.

Cei suficient de norocoși să obțină una dintre cele 200 de Zero.6 vor primi și acest stilou aniversar Montegrappa, o altă marcă istorică, apărută în 1912 și care produce stilouri care pot să ajungă și la 100.000 USD. Modelul oferit este Miya Carbon, fiind bineînțeles o ediție aniversară Wilier 110 ani!

Iată și un film de prezentare a produselor:

The new Zero.6 celebrates 110 years of our history from Wilier Triestina on Vimeo.

 

Horațiu Campian

Horaţiu pedalează şi merge pe munte de când se ştie, dar s-a apucat serios de mountain bike şi de participarea la concursuri în 2006, iar de cursieră în 2010. Când nu pedalează, aleargă pe poteci de munte, iar iarna practică schi-alpinism. Iubeşte potecile de MTB din Carpaţi şi şoselele şerpuitoare ale Alpilor. Zona sa preferată de MTB este Bran-Moieciu.

Share
Published by
Horațiu Campian

Stiri Recente

Dynamic Turblo 2 – mini-pompă electrică pentru bicicletă

Dynamic Turblo 2 este o pompă electrică compactă și foarte ușoară, destinată umflării rapide a…

2 săptămâni in urma

Sinaia se descoperă altfel: o zi pe bicicletă între munte, istorie și cultură

La final de august, Sinaia îi invită pe iubitorii de ciclism, natură și aventură să…

2 săptămâni in urma

Delta Dunării pe gravel – 200 km printr-un tărâm cum nu mai există în Europa

Nu știu exact cum să încep altfel decât simplu: Delta Dunării pe bicicletă este ceva…

2 săptămâni in urma