Aceștia au motivat decizia cu faptul că au descoperit un bug ce face ca împerecherea senzorilor de puls și de putere pe Bluetooth să provoace blocarea aplicației. Pentru a evita asta, aplicația Strava nu va mai permite conectarea directă a dispozitivelor pe Bluetooth și ANT+, deoarece marea majoritate a celor ce înregistrează turele direct cu telefonul nu folosesc astfel de senzori.
Nimic nu se schimbă pentru cei ce înregistrează turele cu computere de bicicletă sau ceasuri cu GPS cum ar fi cele Garmin, dar cei ce folosesc doar aplicația pentru înregistrare nu vor mai putea să capteze datele despre putere și puls.
Strava spune că dorește să ofere o aplicație stabilă și sigură atunci când e folosită pentru înregistrarea turelor și că măsura va îmbunătăți enorm stabilitatea aplicației.
Schimbarea se va produce din 28 octombrie iar Strava recomandă ca toți cei afectați să folosească alte aplicații de smartphone care încarcă apoi automat activitățile în Strava.
Jagwire își extinde gama de produse dedicate frânării prin introducerea discului Pro LR3 și a…
Nu mai este mult până la Campionatul Național de Downhill, care va avea loc anul…
Dacă există un concurs care îmbină perfect mountain bike-ul tehnic, peisajele alpine și organizarea impecabilă…
Vezi comentarii
Ce alternative sunt pentru a putea conecta un senzor ANT+ de puls pe telefon? Ce aplicații accepta funcția de a putea conecta senzori?
Endomondo știu că e o aplicație bună și acceptă asta... am folosit-o multă vreme
Pentru ture, antrenamente, concursuri ce a-ti mai folosit in afara de Strava, care sa inregistreze si hart rate de la o centura ANT+ / Bluetooth?