Conferința Velo City a acestui an se va desfășura în Sevilla, Spania în perioada 23-25 Martie. Sevilla a fost ales ca oraș gazdă al conferinței deoarece a primit de curând premiul UN-Habitat Best Practice dar și datorită faptului că a reușit să pună la punct o infrastructură completă pentru bicicliști.
Vor fi abordate teme legate de sustenabilitatea bicicletei ca un eficient mijloc de transport urban. Vor fi abordate de asemenea teme precum sănătatea, educația, eficiența investițiilor publice sau impactul economic.
Sunt așteptați mai mult de 1000 de vizitatori iar la conferință vor lua parte persoane din 27 de țări. În cadrul evenimentului, va avea loc și o expoziție de biciclete urbane.
Sloganul Cycle Of Life se referă la bicicletă ca o parte a vieții de zi cu zi fiind în același timp o sursă de sănătate pentru toate persoanele, indiferent de vârstă. Mai multe informații despre acest eveniment găsești pe velo-city2011.com.
via Velo City
Dacă ai vrut vreodată să pedalezi pe bulevarde complet închise traficului și să simți atmosfera…
În perioada 19-21 iunie, stațiunea Băile Felix – Betfia a găzduit Crater Bike Fest 2026,…
Dacă acum 10 ani entry-level era o bicicletă de 2.000 de lei, astăzi, o bicicletă…