Ghidoane noi pentru MTB de la Ratio

Compania Ratio (Rational Components Design) a lansat trei modele noi de ghidoane pentru Cross Country, toate realizate din carbon.

Dimensiunea tuturor celor trei modele, Zenit, Bullit și Grit este de 750 mm, dar sunt corespunzător marcate la capete pentru a putea fi tăiate și ajustate după bunul plac.

Modelul Zenit este disponibil și pentru bicicletele 29er. Greutatea este de 175 de grade și are un backsweep (orientare către ciclist) de 6.5 grade.

Modelul Bullit este de asemenea disponibil și pentru biciclete 29er, are un rise (înălțare) de 15 mm, backsweep de 5 grade și cântărește 185 de grame.

Ultimul, dar nu cel din urmă, este modelul Grit, cel mai greu dintre cele trei ghidoane. Acesta cântărește 190 de grame, în schimb oferă un rise mai mare, de 20 mm și un backsweep de 9 grade.

Toate pot fi văzute pe site-ul Ratio.

via Ratio

Dragos Mitroi

Inițiatorul proiectului FreeRider.ro, are la activ peste 250 de biciclete testate și evaluate în mod obiectiv. Pedalează din 1998 pe mountainbike și din 2009, aproape zilnic, pe site-ul de față.

Share
Published by
Dragos Mitroi

Stiri Recente

Trecerea la transmisie electronica: variantele cele mai ieftine, avantaje si dezavantaje

Transmisia electronica este se pare viitorul pe bicicletele nu doar de top ci si din…

4 zile in urma

Salzkammergut Trophy 2026: un festival al ciclismului în inima Alpilor austrieci!

Există concursuri pe care le faci pentru rezultat și există concursuri pe care le faci…

2 săptămâni in urma

Federația Română de Ciclism deschide primul centru permanent de pregătire pentru loturile naționale de ciclism, în Italia

În sportul de performanță, rezultatele nu apar peste noapte. În spatele fiecărei medalii stau ani…

2 săptămâni in urma