Montarea unui amortizor (sau „shock”) pentru partea din spate a bicicletei este o operatiune simpla, pe care o poti efectua singur fara a mai fi necesar sa te deplasezi la service. Astfel, vei reusi sa economisesti intre 40 si 80 de lei, in functie de service-ul care face montajul.
Am ales pentru acest tutorial un cadru de Freeride sau Downhill, insa regula este general valabila pentru majoritatea bicicletelor care beneficiaza de suspensii pentru partea posterioara.
Pentru a monta sau pentru a inlocui un amortizor, trebuie sa iei in vizor gaurile in care acesta urmeaza sa fie prins. In cazul de fata, una dintre gauri poate fi gasita pe triunghiul frontal al cadrului, deasupra tevii inferioare, iar celalta pe partea mobila a sistemului de suspensie, sectiunea care face legatura intre triunghiul frontal al cadrului si bascula. Aceste gauri de prindere sunt dispuse diferit, in functie de modelul cadrului.
Pasul 1 : Asa cum se poate vedea in poza de mai jos, ai la dispozitie doua suruburi, doua piulite si „shock”-ul. Aseaza-le astfel, incat sa stii directia in care trebuie montat amortizorul.
Pasul 2 : Pentru inceput fixeaza amortizorul pe prima gaura, dar atentie, camera de aer trebuie sa fie cu capul in sus (vezi poza de sus). Introdu surubul prin gaura de jos a amortizorului, respectiv gaura aflata pe teava inferioara a cadrului.
Pasul 3 : Intoarce cadrul, apoi prinde piulita pentru a-l fixa provizoriu.
Pasul 4 : Aceeasi operatiune trebuie efectuata pentru partea superioara a amortizorului. Apoi, nu uita sa prinzi piulita.
Pasul 5 : La final, trebuie sa strangi ferm piulitele care fixeaza cu ajutorul suruburilor, amortizorul pe cadru. In acelasi timp, este recomandat sa strangi si suruburile partii mobile ale basculei, in timp ce tii contra cu o alta cheie de imbus. In acest fel, te asiguri ca totul este pus la punct si ca nu vei intampina suprize neplacute pe traseu.
Cu cat strangi suruburile mai bine, cu atat sansele ca acestea sa se desfaca pe un traseu extrem sunt mai mici. Ai alte sfaturi sau idei? Le asteptam mai jos!
Puține nume din lumea componentelor de bicicletă inspiră același nivel de încredere ca DT Swiss.…
Orbea a prezentat noua generație Wild LT, unul dintre cele mai importante modele din gama…
Organizatorii BikeXpert Alpine Challenge au dat startul înscrierilor pentru ediția cu numărul 13 a uneia…
Vezi comentarii
Observ o mare greseala la acest cadru din aluminiu...gaurile de prindere ale amortizorului de cadru, nu sunt imbucsate!! Uzura va fi iminenta!!...Pacat!!. Levierul este mult mai robust in zona de articulare, deci va fi mult mai rezistent la uzura. Suruburile se vor unge cu vaselina inainte de montaj. Faptul ca nu au parte lisa pe toata suprafata de lucru pt. a bloca piulitele, acestea nu se vor strange puternic, pt. ca se va deforma zona respectiva a cadrului. Piulitele auto-blocante nu se desurubeaza daca filetul este degresat cu acetona iar cele simple pot fi blocate definitiv folosind un loctite pe filetul acestora.
eco, pe suruburi se pune loctite pt a nu se destrange, nu vaselina... ca nu trebuie frictiune scazuta
Pt. Vlad Sabau: Am precizat ca se pune loctite DOAR pe filete, nu pe suruburi, cum spui tu!!. Loctite are efect NUMAI pe filete, nu si pe partea de centrare (partea lisa sau plina) a suruburilor. Vaselina se pune doar pe partea de centrare a suruburilor si iti GARANTEZ 100%, ca nu se DESURUBEAZA!. In situatia de fata, sub nicio forma nu se face asamblare uscata!
Salut! puteti sa-mi spuneti si mie cum fac sa nu imi mai scartaie suspensia spate de la bicicleta?
Salut! Cauzele pot fi multiple: fie de la bucsi/rulementi sau pe scurt bascula, fie de amortizor sau arc.
@Unul pt. a elimina definitiv scartaitul suspensiei spate trebuie sa lubrifiezi cu vaselina toate articulatiile basculei si amortizorului, inclusiv arcul acestuia in zonele de contact.
@Unul, Trebuie desfacuta din toate incheieturile (mare grija la articulatie) si unse cu ceva absolut toate suprafetele care intra in contact si prin geometria cadrului urmeaza sa se frece una de cealalta. Amortizoarele ieftine trebuie desfacute, curatate si pe unde intra pistonul, cu un ac de seringa se pun cateva picaturi de ulei (nu de gatit). Se monteaza in asa fel incat in pozitie normala a bicicletei sa nu se scurga uleiul pe tija. Dar in general amortizoarele nu scartaie ci bucsile de la articulatie. Si urat mai fac...
Amortizoarele ieftine se demonteaza complet, (zona pistonului este uscata); asa le monteaza producatorul, iar acolo se introduce VASELINA si nu ulei pt. ca acesta se scurge f. repede.
Ai perfecta dreptate ECO, la suspensii trebuie folosita vaselina ca sa dispara scartaitul ala atat de enervant.
pentru inceput va rog sa imi scuzati necunostintele ca sa spun asa in materie de piese .scule si componente de bicicleta sunt incepator in bransa insa sper sa evolluez in decursul timpului problema mea este in felul urmator in tara in care lucrez mai precis norwey oameni de pe aici datorita nivelului de trai de pe aici ,al lor nu al nostru al celor care muncim pentru ei tin sa precizez isi permit sa arunce bicicletele de altfel foarte bune ,la cele mai mici defectiuni in general de mici uzaje sau reglari defectuoase deci bicicletele sun cam de unica folosinta ,ma rog ca sa nu va mai plictisec am luat o bicicleta bmx yosemite de pe margine drumului lasata am demontat/o si urmeza sa o transport acasa iar acum am ajuns la ultimul punct unde trebuie sa demontez articulatia dintre cele doua parti ale cadrului pentru ca altfel nu-l pot baga cadrul in valiza mea va rog frumos sa imi explicati cum demontez cadrul de cealalta parte flexibila pe care se monteaza roata spate multumesc si astept raspunsul vostru!