Andrei Nechita a devenit dublu campion național de șosea în 2013

Weekend-ul trecut au avut loc la Cluj-Napoca Campionatele Naționale de Șosea, dedicate atât amatorilor, cât și sportivilor licențiați. Cea mai așteptată cursă, întrecerea de fond a categoriei Elite, i-a revenit lui Andrei Nechita (Zalf Desiree Fior), cel care anul trecut a participat la Jocurile Olimpice, și care a câștigat cu o zi înainte și proba de contratimp a aceleiași categorii.

Foto: Marius Rusanovschi

Podiumul cursei de 168 de km, unde a triumfat Nechita, a fost completat de Marian Frunzeanu și Nicolae Țintea, ambii de la C.S. Petrolul Ploiești. În cazul întrecerii contra-cronometru, cei care i-au urmat vasluianului stabilit în Italia au fost Eduard Novak (Tușnad Cycling Team) și Lars Pria (Rietumur Delfin).

Rezultatele integrale ale probelor de contratimp pot fi văzute aici.

Traian Goga

Traian Goga este redactor FreeRider.ro încă de la începuturile revistei și reprezintă una dintre vocile care contează în ciclismul românesc.

Vezi comentarii

  • Grosu a castigat ITT. Aia de la FRC sunt niste nesimtiti. Nu intelegi nimic de pe site-ul lor. Faceti comparatie intre informatiile despre Turului Sibiului si cele oferite de FRC despre Turul Romaniei.

Share
Published by
Traian Goga

Stiri Recente

Despre taberele de Downhill pentru copii de la Azuga: interviu cu Diana Șubran

Ceea ce se întâmplă la Azuga nu poate fi trecut cu vederea prea ușor: tabare de downhill, probabil printre cele…

7 zile in urma

Test Polar Street X – un ceas pentru viața activă, nu pentru obsesia de date

Polar Street X este genul de produs care îți lasă o impresie clară încă de la început: este un ceas…

2 săptămâni in urma

În inima Bucovinei: tot ce trebuie să știi despre cursele MTB de la Obciniada 2026

Obciniada nu e doar un festival de sport și muzică, și e o ocazie de a descoperi Bucovina, și dealurile…

2 săptămâni in urma