Profil de rider (IX): Irina Dumitru

Nume: Irina Dumitru
Data nașterii: 17.03.1993
Disciplina: Mountainbike XCO – XCM, sosea, velodrom si cyclocross.
Din: Gornet-Cricov, Prahova.
Pe bicicleta din: Cred ca aveam 8 ani cand am reusit sa-mi mentin singura echilibrul pe un mountainbike fara roti ajutatoare. De atunci si pana acum aproximativ un an si jumatate m-am suit pe orice bicla prindeam, deoarece nu am avut una personala.
Pe mountainbike din: iulie 2012
Pe cursieră din: februarie 2013
Bicicleta: Giant
Echipa: Giant Team Romania si CS Petrolul Ploiesti
Sponsori: Giant

Trasee preferate: Deocamdata imi plac toate, avand in vedere ca sunt foarte putine pe care am pedalat a 2-a oara, majoritatea parcurgandu-le o singura data. Asadar nu m-am plictisit de niciunul.
Romania: cele mai spectaculoase, atat ca atmosfera de concurs cat si ca dificultate au fost: Red Bull MoonTimeBike, Prima Evadare, XCO Paltinis, Maratonul Vinului – Urlati si toate competitiile din cadrul turneului „Road Grand Prix”, organizat de Alex Ciocan.

Cel mai bun loc obținut în cadrul unei competiții: Toate concursurile incheiate pe cea mai inalta treapta a podiumului, indiferent de concurenta si de tipul competitiei.
Cea mai slabă clasare obținută în cadrul unei competiții: Locul 4 la Red Bull MoonTimeBike 2013, acesta fiind si singurul concurs la care nu am urcat pe podium 😀
Cea mai lungă distanță parcursă pe bicicletă: 170 km (antrenament in pluton de baieti)
Cea mai dificilă competiție din țară este: Traseul de XCO – Paltinis, dar pe conditii cu noroi orice competitie poate sa devina foarte dificila , chiar daca traseul in sine este usor in conditii „uscate”.
Zona preferată pentru antrenamente: Locuiesc intr-o zona de deal si am trasee superbe atat de off-road cat si de sosea. Le savurez din plin la fiecare iesire si orice antrenament devine o placere cand admir acele peisaje, indiferent de conditiile climatice.
Brand de biciclete preferat: Giant
Rideri preferați: Marianne Vos – ii urmaresc evolutia si visez ca intr-o zi voi pedala si eu la un nivel macar apropiat.
Ce te motivează: orice succes si, mai mult, orice insucces.
Cine te motivează: pasiunea pe care o am fata de ciclism si oamenii frumosi care practica acest sport.
Alte activități sportive: alergare, gimnastica, iar de iarna trecuta cochetez cu snowboard-ul
Cum te menții iarna: sala, alergare, home trainer si NU shaorma 😀

Dragos Mitroi

Inițiatorul proiectului FreeRider.ro, are la activ peste 250 de biciclete testate și evaluate în mod obiectiv. Pedalează din 1998 pe mountainbike și din 2009, aproape zilnic, pe site-ul de față.

Vezi comentarii

Share
Published by
Dragos Mitroi

Stiri Recente

Devron Gravel GRV 1.0 (2026): pare mai scumpă decât este

Devron a nimerit-o la fix cu nuanța de verde a acestei biciclete, deoarece la o…

o zi in urma

Epic Măgura Trails debutează în Mărginimea Sibiului cu șase trasee dedicate MTB, eMTB și familiilor

Un nou eveniment de mountain bike își face apariția în calendarul competițional din România. Epic…

o zi in urma

Jagwire lansează noile discuri Pro LR3 și plăcuțele Elite, cu accent pe gestionarea căldurii

Jagwire își extinde gama de produse dedicate frânării prin introducerea discului Pro LR3 și a…

o săptămână in urma