Categorii: Video

În Coreea de Sud, autostradă și pentru mașini, și pentru bicicliști

Se pare că realizarea de infrastructură velo nu e chiar fizică cuantică și majoritatea țărilor din lume găsesc foarte facilă construcția acestor căi. Unele chiar le integrează în soluții de transport și energie mai complexe, cum ar fi Coreea de Sud, unde s-a inaugurat prima autostradă cu pistă de biciclete.

Dispus pe mediana unui tronson de autostradă cu 3 benzi pe sens şi lung de 32 km, culoarul dedicat bicicliştilor este suficient de lat pentru a fi străbătut din ambele direcţii şi prevăzut cu căi de acces subterane. Navetiştii care aleg să străbată cu bicicleta distanţa dintre oraşele Daejeon şi Sejong sunt protejaţi de traficul auto cu balustrade de protecţie, iar pentru ca distanţa să poată fi străbătută confortabil, fără a resimţi efectele soarelui torid, întregul traseu a fost acoperit cu panouri fotovoltaice, electricitatea obţinută putând fi folosită în alte scopuri, contribuind în timp la amortizarea investiţiei, notează publicația go4it.ro

Sursa

Traian Goga

Traian Goga este redactor FreeRider.ro încă de la începuturile revistei și reprezintă una dintre vocile care contează în ciclismul românesc.

Share
Published by
Traian Goga

Stiri Recente

Au început înscrierile pentru Thermal Enduro 2026. O probă specială în nocturnă aduce noutatea ediției

Pasionații de enduro MTB își pot trece deja în calendar unul dintre cele mai așteptate…

7 ore in urma

Moment istoric pentru MTB-ul românesc. Cum a organizat România unul dintre cele mai importante campionate europene dedicate tinerilor

Există competiții importante, iar apoi există acele evenimente care pot schimba modul în care o…

6 zile in urma

Test Merida Reacto 6000 2026 – Când aerodinamica întâlnește plăcerea de a pedala

În ultimii ani, bicicletele aero au evoluat enorm. Dacă primele generații puneau aproape tot accentul…

o săptămână in urma