Shimano CX70 și CX50 pentru CicloCross

Noutăți importante pentru sezonul 2011/2012 de la Shimano. Producătorul japonez pătrunde pe piața de ciclocross, care a câștigat multă popularitate în ultima perioadă și lansează două game noi de componente CX70 și CX50.



Frânele ce fac parte din aceste două linii de componente sunt de tip Cantilever și vor concura direct cu modelul Shorty de la Sram. Angrenajele împrumută elemente de la liniile de componente pentru cursiere. Cele două angrenaje din gama CX50 sunt oferite în culorile negru și gri, pe când angrenajul CX70 împrumută brațele de la Shimano Ultegra și sunt mai bine finisate. Foile instalate sunt in configurația 46/36 de dinți.



Dacă vine vorba de schimbătoare de foi, aici oferta este chiar generoasă. Nu mai puțin de patru schimbătoare de foi vor fi disponibile, în diferite versiuni.



via | Shimano


Dragos Mitroi

Inițiatorul proiectului FreeRider.ro, are la activ peste 250 de biciclete testate și evaluate în mod obiectiv. Pedalează din 1998 pe mountainbike și din 2009, aproape zilnic, pe site-ul de față.

Vezi comentarii

  • am o intrebare pentru priceputi..ce avantaje au franele cantilever fara de vbrake (in ciclocross)? din cate stiu eu ar avea o forta de franare mai slaba si nu inteleg de ce se investeste in ele.

  • Sunt ceva mai usoare decat V-brake-urile si ofera un spatiu mai mare de trecere al noroiului (clearance) in cazul in care acesta se acumuleaza pe roti.

Share
Published by
Dragos Mitroi

Stiri Recente

Dynamic Turblo 2 – mini-pompă electrică pentru bicicletă

Dynamic Turblo 2 este o pompă electrică compactă și foarte ușoară, destinată umflării rapide a…

7 zile in urma

Sinaia se descoperă altfel: o zi pe bicicletă între munte, istorie și cultură

La final de august, Sinaia îi invită pe iubitorii de ciclism, natură și aventură să…

o săptămână in urma

Delta Dunării pe gravel – 200 km printr-un tărâm cum nu mai există în Europa

Nu știu exact cum să încep altfel decât simplu: Delta Dunării pe bicicletă este ceva…

2 săptămâni in urma