Chainguide MRP 2×10


O soluție binevenită pentru utilizatorii de angrenaje cu două foi care totuși doresc montarea unui chainguide pe bicicletă. Noul MRP 2x are doar rolul unui întinzător de lanț, deoarece ghidajul din partea de sus lipsește. Cum acesta ar fi fost foarte greu de implementat datorită faptului că lanțul își schimbă poziția în funcție de foaia pe care se află, cei de la MRP au optat pentru două rotițe în partea inferioară a acestuia și pentru un bashguard care are rolul de a proteja de obiectele care ar putea sări de pe traseu.



Bashguard-ul poate fi demontat, ducând astfel la o economie de greutate de până la 43 de grame. Este foarte precis datorită celor două rotițe care au rolul de a ține lanțul întins, este compatibil cu angrenaje în formatul 26/39, 28/42 sau 22/36 și are o greutate de aproximativ 140 de grame.



Cei interesați trebuie să ia în considerare faptul că au nevoie de o prindere ISCG pentru montarea noului Chainguide de la MRP.


via MRP


Dragos Mitroi

Inițiatorul proiectului FreeRider.ro, are la activ peste 250 de biciclete testate și evaluate în mod obiectiv. Pedalează din 1998 pe mountainbike și din 2009, aproape zilnic, pe site-ul de față.

Share
Published by
Dragos Mitroi

Stiri Recente

Noutăți despre Campionatul Balcanic de Downhill, direct de la sursă

Ca să înțelegem mai bine care sunt noutățile legate de Campionatul Balcanic de Downhill, ediția…

2 zile in urma

Devron Gravel GRV 1.0 (2026): pare mai scumpă decât este

Devron a nimerit-o la fix cu nuanța de verde a acestei biciclete, deoarece la o…

6 zile in urma

Epic Măgura Trails debutează în Mărginimea Sibiului cu șase trasee dedicate MTB, eMTB și familiilor

Un nou eveniment de mountain bike își face apariția în calendarul competițional din România. Epic…

6 zile in urma